Dove vás rozpláče a Heineken přinutí jít na pivo. Tohle jsou kampaně měsíce!

Jak budovat značku? Jednoduché nápady bývají ty nejlepší. Každý měsíc pro vás vybíráme TOP kampaně z celého světa. Tak se inspirujte!


Kreativní ředitelé Publicis Groupe Petr Roth, Nikola Foktová a Kosta Schneider pro vás každý měsíc vybírají kampaně z celého světa, které značkám pomáhají budovat vztah se svými zákazníky. Tohle je dubnový výběr.

Heineken: Odejdi z práce včas!

Nikola Foktová: Kampaň z dílny agentury LePub odstartovala videem, které herec Park Hyung-sik sdílel se svými skoro 11 miliony followers na Instagramu. Na videu z baru zachytil “děsivý zážitek”, ve kterém se samy od sebe začaly pohybovat sklenice i barové stoličky. Ukázalo se, že video je součástí další kampaně Heineken - Don´t Ghost a duchem v baru není nikdo jiný než Parkův kámoš, který zůstal v kanceláři a ze společného večeru s přáteli se “vyghostoval”.

Kampaň je tak dalším střípkem do dlouhodobé skládačky Heineken komunikační platformy Work Responsibly. A není to jen o mrazivě dobrém video obsahu. Součástí kampaně je také online generátor duchů, se kterým můžete pomoci kámošům, aby odešli z práce včas.


Dove: Kampaň, která vás rozpláče

Kosta Schneider: Tato kampaň značky Dove je zářným příkladem toho, jak si značky mohou budovat svou image tím, že se zabývají relevantními společenskými problémy. Vytvořením emocionálně nabitého filmu, který upozorňuje na negativní dopad sociálních médií na duševní zdraví dospívajících dívek, značka nejen vytváří povědomí, ale také se v této věci staví do role spojence. Kampaň také chytře využívá hudbu, která vyvolává emoce diváků a zvyšuje působivost příběhu. Navíc tím, že do kampaně zařadila výzvu k akci na podporu zákona o bezpečnosti dětí na internetu, značka nejen buduje svou image, ale také přispívá k větší společenské věci. Celkově tato kampaň ukazuje, jak mohou značky využít svou platformu ke zvýšení povědomí o důležitých tématech a zároveň budovat image své značky.


Suncorp: Ano, i pojišťovnu můžete mít rádi

Petr Roth: Australská pojišťovací společnost Suncorp vzbudila už minulý rok zaslouženou pozornost svým projektem One house to save many, jehož výsledkem byl architektonický návrh domu odolného proti extrémním povětrnostním podmínkám, jimž jsou lidé a jejich domy v Austrálii často vystaveni (požáry, záplavy, vichřice). Cynik by mohl říct, že za vznešenou myšlenkou záchrany lidských životů a majetků se skrývá jen snaha pojišťovny snížit vyplácení pojistného plnění (a měl by možná pravdu), ale pozitivní společenský i PR dopad této iniciativy byl neoddiskutovatelný. A letos Suncorp tuto chvályhodnou myšlenku posunul na další úroveň, když na základě poznatků z projektování svého prototypu odolného rodinného domu opravil domy v celé ulici v místě, které je z celé Austrálie pro bydlení nejrizikovější. Ano, i pojišťovnu můžete mít rádi.


Enterogermina: Jak se vyhnout trapným chvílím s rodiči?

Kosta Schneider: Kampaň Ready Player Mom účinně využívá univerzální pravdu, se kterou se může ztotožnit mnoho lidí: trapné chvíle s rodiči. Využitím tohoto poznatku dokázala španělská pobočka MRM vytvořit zapamatovatelnou a poutavou kampaň pro značku probiotik Enterogermina. Agentura použila humorný přístup, když zaúkolovala matky, aby hrály videohry a posílaly své avatary do živých přenosů svých dětí, čímž vytvořila nečekaný a vtipný způsob, jak komunikovat sdělení značky. Tímto způsobem kampaň vyvolala rozruch a pozornost pro značku a zároveň si vybudovala vztah s cílovou skupinou. Podle mého názoru se jedná o chytrou strategii budování značky a účinnou metodu, jak zanechat trvalý dojem.

Heinz: Máš ve svém burgeru opravdu ten správný kečup? 

Nikola Foktová: Heinz spolu s agenturou Rethink uvařil další skvělou kampaň navazují na jejich dlouhodobý koncept “It has to be Heinz”. Tentokrát si vzali na paškál majitele občerstvení, kteří se rádi chlubí kečupem Heinz, i když v něm zrovna žádný Heinz není. Geniální počin, který krásně podtrhuje dlouhodobý premium positioning tohoto krále všech kečupů.

Kinokuniya: Kolik knih jste za poslední rok přečetli?

Petr Roth: Ok, tohle není ani tak brand building jako spíš topic building, ale je to skvělá kampaň postavená na silném insightu, a navíc od našich kolegů ze Saatchi & Saatchi v Dubaji. Ve zkratce – lidé v Dubaji, stejně jako všude jinde na světě, stále méně čtou. Prý že na to nemají čas. A tak se Kinokuniya, největší knihkupectví v zemi, podívalo na to, kde tedy lidé ten čas vlastně tráví. A zjistilo, že času mají lidé vlastně spoustu. Jen ho tráví tam, kde jim to většinou žádný velký užitek nepřinese – na sociálních sítích. A s tímto na konkrétních datech založeném zjištění pak všechny konfrontovalo poutavým, přesvědčivým a vizuálně nepřehlédnutelným způsobem. Výsledkem je nejen téměř 30% nárůst v prodejích knih, ale také nastartování debaty o tom, jak (ne)smysluplně lidé tráví svůj volný čas.


NotCo: Představte si prase, co žije 23 let

Kosta Schneider: Kampaň společnosti NotCo účinně prezentuje hodnoty a jedinečný prodejní potenciál značky. Použitím hyperrealistické umělé inteligence, která upozorňuje na problematiku délky života hospodářských zvířat, dává společnost NotCo najevo, že jí záleží na udržitelnosti a dobrých životních podmínkách zvířat, které jsou pro spotřebitele stále důležitější. Tato kampaň je také inovativní a poutá pozornost, protože využívá technologie k vytvoření silného sdělení. Společnost NotCo neprodává pouze výrobek, ale vytváří také image značky, která rezonuje se spotřebiteli, jimž záleží na životním prostředí a právech zvířat. Tím, že se společnost NotCo spojuje s těmito hodnotami, buduje emocionální spojení se zákazníky, kteří sdílejí její vizi lepšího světa.