Kreativní PR 4x jinak: nebojte se netradičních nápadů

Ve světě, kde na nás denně útočí stovky reklamních sdělení, je těžké získat pozornost. Jak vystoupit z davu a zaujmout veřejnost i novináře? Podívejte se na čtyři PR projekty založené na neotřelých nápadech.


Kreativní PR, integrace komunikačních kanálů, práce s emocemi, budování vztahu se značkou skrz zážitky. To jsou magické formulky, které dnes reprezentují moderní PR. Klíčové je dnes zaujmout pozornost – v reklamě na 3 sekundy, v PR pokud možno dlouhodobě. Pokud se vám pak podaří pozornost alespoň nějakou dobu udržet, jste na dobré cestě. V momentě, kdy vaše téma vyvolá debatu ve společnosti, specifické komunitě nebo u daného novináře, máte vyhráno. Jak toho dosáhnout? 

Publikovat každý měsíc tiskovou zprávu už nestačí. Pokud pravidelně nemáte v ruce nové technologie, absolutní novinku nebo data based materiál, nemůžete obsazovat mediální prostor donekonečna stejným způsobem. Proto se o slovo stále častěji hlásí PR aktivace neboli PR stunty - kreativní myšlenky s přesahem do více (nejen) komunikačních světů. Jsou to neotřelé nápady, které netradičním způsobem upozorní na téma, produkt, službu, prostě cokoliv je potřeba komunikovat. Jejich úkolem je zaujmout média natolik, že vyvolají vlnu spontánních reakcí, které postaví značku do jiného světla. A mantrou našeho odvětví je samozřejmě také potkávání se s médii. Jak je zaujmout? Přes vjemy! Nechat novináře něco zažít, o něčem přemýšlet, něco cítit a být součástí! 

Podívejte se na čtyři PR projekty, které se díky kreativním aktivacím dokázaly v "překomunikovaném" prostoru prosadit. 

HEINZ - První mýdlo inspirované kečupem

Víte jaké ingredience stojí za vynikající chutí kečupu Heinz? Rajčata odrůdy Heinz, ocet, sůl, cukr, koření. Nic víc. Žádné přidané látky, žádná chemie. A přesně tuto čistotu a přirozenost nejpopulárnějšího kečupu světa chtěl Heinz ukázat a s minimálním budgetem získat pozornost médií i veřejnosti. 


A tak vzniklo první kečupové mýdlo. Kečup Heinz je totiž svým 100% přírodním složením tak čistý, že se v něm jeho fanoušci mohou od teď i vykoupat. Limitovanou edici Heinz & Heinz vytvořila designérka Helena Heinz, která ručně vyrábí designová mýdla. A Heleny příjmení? Pro kampaň perfect match.


Kečupové mýdlo dostali vybraní lifestylový novináři a influenceři. A protože o příběh mýdla byl opravdový zájem, uspořádali jsme pro novináře mýdlový workshop přímo v Helenině ateliéru. O mýdlo mohli soutěžit také fanoušci na sociálních sítích, zapojilo se jich celkem 680. Dostali jsme se tak nejen do nejčtenějších lifestyle médií, a získali PR reach téměř 7,5 milionů, ale i do českých koupelen. Kampaň navíc získala tři ocenění na soutěži Zlatý středník.

Maltesers - Karty, které otevírají srdce

Jak podpořit myšlenku "Ber život s lehkostí", která stojí za značkou čokoládových bonbónů Maltesers? Úkolem PR týmu bylo najít společnou řeč a podělit se u toho o kousek čokolády. A tak vznikla kampaň se speciální hrou, která v myslích spotřebitelů propojila sladké kuličky s okamžiky sdílení se svými blízkými, které nám pomáhají zvládat těžké situace s lehkostí. 


Pro zvládnutí zásadních životních momentů je nejdůležitější síla slov. Proto ve spolupráci s experty na vztahy vznikly komunikační karty, které podporují zdravý dialog a mají za cíl "otevírat srdce" skrze dobře položené otázky. Takové, které můžete položit sami sobě i druhému. Každá z třiceti karet ukrývala otázku, na kterou jste se nejspíš ještě nezeptali, ale měli byste - "Čeho se nejvíc bojíte ve vztazích?" nebo "Kdyby byl tvůj život film, jaký by byl jeho název?"


Na tvorbě karet spolupracoval Tomáš Kvapilík, psycholog a psychoterapeut, který se na základě toho rozpovídal o komunikaci ve vztahu například pro časopis Heroine. Do komunikace se zapojily také slavné dvojice. Na otázky přímo před kamerou odpovídaly například Berenika Kohoutová s maminkou Irenou Obermannovou. Kartám se věnovali moderátoři v živých vysíláních televizí i rozhlasu a vznikla také jejich digitální verze dostupná úplně všem. Výsledkem bylo 90 mediálních výstupů s celkovým reachem 20 milionů. A protože láska nezná hranic, kampaň běžela ve čtyřech zemích Evropy: v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku.

Organon - Wall of Sharing

Farmaceutická společnost Organon, zabývající se péčí o zdraví žen, chtěla všem ženám připomenout, že stojí po jejich boku v každodenním životě i v obtížných situacích, se kterými se na cestě za svými cíli a ambicemi potkávají. Jak tuto myšlenku předat zákazníkovi a přitom se vyhnout všem úskalím silně regulovaného farmaceutického sektoru? 


Toto sdělení měla v myslích spotřebitelů propojit interaktivní kampaň, díky které se ženy mohly potkávat, překážky a problémy pojmenovat a dát jim fyzickou formu. A tak vznikla kampaň WALL OF SHARING. V obchodních centrech se postavily fyzické instalace, zdi, u kterých se mohly ženy sejít a připnout tam své životní překážky. Postupně jejich podněty zaplnily celou zeď. Mezi výroky patřila například nerovnost mezi pohlavími, vysoké náklady žen na péči o sebe a zdraví, ale i konkrétnější problémy. 


Kampaň probíhala v nákupních centrech, ale také virtuálně ve spolupráci s influencery. Společnost Organon díky ní zjistila, která témata ženy nejčastěji řeší a jsou pro ně nejpalčivější. Využít je pak ve svých článcích mohli i novináři, pro které díky kampani vznikl zajímavý obsah. Výsledkem byla implementace konceptu do více zemí Evropy s až 8 milionovým dosahem. 135 tisíc lidí v průměru týdně vidělo kampaň v obchodních centrech a tisíce žen dostaly díky ní hlas a zjistily, že na své zdravotní problémy nemusí být samy. 

NETFLIX - První Netflix premiéra v Čechách

Netflix se po téměř čtyřech letech na českém trhu rozhoupal a rozhodl se v Praze uspořádat velkolepou premiéru akčního trháku Vyproštění 2 s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Jak zařídit aby o ní i filmu všichni věděli? Je potřeba namíchat bohatý mix komunikačních aktivit a zasáhnout co nejširší, ale zároveň relevantní cílovou skupinu. Najít různé úhly pohledu tak, aby se téma dalo zpracovat v co nejpestřejším penzu komunikačních kanálů. 


K celkové strategii jsme museli přistoupit kreativně. Bylo potřeba, aby první český event ovládl všechna média, takže jsme měli před premiérou opravdu napilno. Sestavili jsme pozvánky pro média zaměřená na entertainment, ale i lifestyle nebo zpravodajství. Velkou roli také hrála česká stopa a fakt, že se film z velké části točil v ČR. Díky tomu mohla ČT udělat rozhovor s hlavním koordinátorem kaskadérů. Zásadní byla také práce s recenzisty, kteří museli mít k dispozici všechny informace. Bylo potřeba vybrat vhodnou moderátorku, zajistit rozhovor s režisérem filmu, s jeho hlavní hvězdou, pozvat celebrity, influencery... 


A jak se všechna ta práce nakonec vyplatila? Na premiéru do Kina Lucerna, kterou moderovala Zorka Hejdová, dorazilo 36 novinářů, 20 celebrit a influencerů. Na červeném koberci se objevili Nikol Trojanová, Luboš Kulíšek nebo Naomi Adachi a nechyběli například ani herečky Bára Mottlová nebo Alena Doláková. Titul Vyproštění 2 se nakonec objevil v televizi, v podcastech, v recenzích, v článcích o natáčení v Česku, v kulturních přehledech, v lifestylu, v bulváru i u influencerů na Instagramu. Hlavní ale je, že se podařilo Netflix přesvědčit, že musí dělat věci pro komunitu a organizovat podobné akce.

Kampaně vytvořila PR agentura MSL. Na projektech pro značky Heinz a Maltesers spolupracovala s kreativní agenturou Leo Burnett. 


Článek vznikl ve spolupráci týmů MSL.