Videoreklama funguje i jako výkonnostní formát

Obliba výkonnostních videí roste i díky nástrojům, které je umí vytvářet z obrázků a textů. Mají přitom stejné výsledky jako videa od agentury.


S dlouhodobým růstem konzumace videa na Youtube (jen loni o 18 %) a s tím související vysokou popularitou videoreklamy věnují inzerenti čím dál víc pozornosti také výkonnostním videoreklamám. Jistě, video je pořád hlavně o budování značky a v oblasti výkonnostní reklamy hraje prim vyhledávání. Když se ale podíváme na atribuční cesty v Google Ads, mnohdy už vidíme, že Youtube funguje jako dobrý mezičlánek na cestě ke konverzi. 


Výkonnostní videoreklama je zajímavá hned z několika důvodů. Dokáže uživateli v relativně krátkém čase předat sdělení o benefitech produktu a současně ho vyzvat ke konkrétní akci. Nemusí to přitom být hned nákup, ale například také zanechaní leadu nebo přihlášení k odběru newsletteru. Z těchto “soft konverzí” pak lze vytvořit velmi cenné publikum, které lze využít v dalších retenčních strategií.


Přesto se v onlinu s ryze výkonnostními videoreklamami setkáváme stále jen zřídka. Čím to je? Hlavním důvodem je cena. Samotná výroba videa může být drahá záležitost s náklady na produkci v řádu desítek či stovek tisíc korun. Zvlášť pokud klient často mění kreativu s novou akcí. Inzerenti proto v onlinu rádi recyklují videa určená původně primárně pro televizi, která jsou v lepším případě jen “akčněji střihnutá”. Není divu, že drtivá většina videoreklam působí spíše brandově, než aby uživatele nabádala k nějaké specifické akci.


Automatizace ušetří náklady na produkci 

I pro malé a střední typy inzerentů ale existuje cesta, jak do výkonnostní kampaně videoreklamu zařadit. Na trhu je totiž řada automatických nástrojů, které dokážou na základě textových a obrazových podkladů vytvořit skutečně zajímavou videoreklamu. Jedním z nich je Video Builder, který pro zpracování atraktivního videa na míru nabízí několik předpřipravených šablon. Výsledkem je pak například 15vteřinové video, které je okamžitě připravené k nasazení do kampaně. Praktické je, že se všechny šablony řídí best practices, které Google sám doporučuje, a co je nejlepší - nástroj je zcela zdarma. 


Na první pohled to může vypadat jako nouzové řešení, ale videa vytvořená těmito automatickými nástroji opravdu fungují. Naposledy jsme Video Builder využili v kampani velké finanční instituce, ve které jsme formou A/B testování porovnávali výkon videoreklamy dodané renomovanou kreativní agenturou právě s videem z Video Builderu. Cílem kampaně bylo získat co nejvíc uzavřených smluv na cestovní pojištění pomocí formátu Trueview for Action. Jaký byl výsledek? Video vytvořené automaticky jen z obrázků a textů mělo o 20 % nižší cenu za sjednanou smlouvu, o 150 % vyšší konverzní poměr a současně srovnatelnou míru zhlédnutí jako video dodané agenturou. Třešničkou na dortu bylo, že jsme video dokázali upravit do korporátních barev klienta.


Naše dlouhodobé zkušenosti ukazují, že automatické nástroje na tvorbu výkonnostního online videa se hodí jak pro menší klienty, kteří si chtějí tento formát bez větších nákladů otestovat, tak i pro velké inzerenty. Ti díky nim mohou vytvářet větší množství videí s různým obsahem nebo A/B testovat kreativu či sdělení.

Ukázka výkonnostní videoreklamy vytvořené pomocí nástroje Video Builder 

Text byl publikován v magazínu Marketing & Media 15/2021