Kreativní PR 4x jinak: nebojte se netradičních nápadů

Ve světě, kde na nás denně útočí stovky reklamních sdělení, je těžké získat pozornost. Jak vystoupit z davu a zaujmout veřejnost i novináře? Podívejte se na čtyři PR projekty založené na neotřelých nápadech.


Kreativní PR, integrace komunikačních kanálů, práce s emocemi, budování vztahu se značkou skrz zážitky. To jsou magické formulky, které dnes reprezentují moderní PR. Klíčové je dnes zaujmout pozornost – v reklamě na 3 sekundy, v PR pokud možno dlouhodobě. Pokud se vám pak podaří pozornost alespoň nějakou dobu udržet, jste na dobré cestě. V momentě, kdy vaše téma vyvolá debatu ve společnosti, specifické komunitě nebo u daného novináře, máte vyhráno. Jak toho dosáhnout? 

Publikovat každý měsíc tiskovou zprávu už nestačí. Pokud pravidelně nemáte v ruce nové technologie, absolutní novinku nebo data based materiál, nemůžete obsazovat mediální prostor donekonečna stejným způsobem. Proto se o slovo stále častěji hlásí PR aktivace neboli PR stunty - kreativní myšlenky s přesahem do více (nejen) komunikačních světů. Jsou to neotřelé nápady, které netradičním způsobem upozorní na téma, produkt, službu, prostě cokoliv je potřeba komunikovat. Jejich úkolem je zaujmout média natolik, že vyvolají vlnu spontánních reakcí, které postaví značku do jiného světla. A mantrou našeho odvětví je samozřejmě také potkávání se s médii. Jak je zaujmout? Přes vjemy! Nechat novináře něco zažít, o něčem přemýšlet, něco cítit a být součástí! 

Podívejte se na čtyři PR projekty, které se díky kreativním aktivacím dokázaly v "překomunikovaném" prostoru prosadit. 

HEINZ - První mýdlo inspirované kečupem

Víte jaké ingredience stojí za vynikající chutí kečupu Heinz? Rajčata odrůdy Heinz, ocet, sůl, cukr, koření. Nic víc. Žádné přidané látky, žádná chemie. A přesně tuto čistotu a přirozenost nejpopulárnějšího kečupu světa chtěl Heinz ukázat a s minimálním budgetem získat pozornost médií i veřejnosti. 


A tak vzniklo první kečupové mýdlo. Kečup Heinz je totiž svým 100% přírodním složením tak čistý, že se v něm jeho fanoušci mohou od teď i vykoupat. Limitovanou edici Heinz & Heinz vytvořila designérka Helena Heinz, která ručně vyrábí designová mýdla. A Heleny příjmení? Pro kampaň perfect match.


Kečupové mýdlo dostali vybraní lifestylový novináři a influenceři. A protože o příběh mýdla byl opravdový zájem, uspořádali jsme pro novináře mýdlový workshop přímo v Helenině ateliéru. O mýdlo mohli soutěžit také fanoušci na sociálních sítích, zapojilo se jich celkem 680. Dostali jsme se tak nejen do nejčtenějších lifestyle médií, a získali PR reach téměř 7,5 milionů, ale i do českých koupelen. Kampaň navíc získala tři ocenění na soutěži Zlatý středník.

Maltesers - Karty, které otevírají srdce

Jak podpořit myšlenku "Ber život s lehkostí", která stojí za značkou čokoládových bonbónů Maltesers? Úkolem PR týmu bylo najít společnou řeč a podělit se u toho o kousek čokolády. A tak vznikla kampaň se speciální hrou, která v myslích spotřebitelů propojila sladké kuličky s okamžiky sdílení se svými blízkými, které nám pomáhají zvládat těžké situace s lehkostí. 


Pro zvládnutí zásadních životních momentů je nejdůležitější síla slov. Proto ve spolupráci s experty na vztahy vznikly komunikační karty, které podporují zdravý dialog a mají za cíl "otevírat srdce" skrze dobře položené otázky. Takové, které můžete položit sami sobě i druhému. Každá z třiceti karet ukrývala otázku, na kterou jste se nejspíš ještě nezeptali, ale měli byste - "Čeho se nejvíc bojíte ve vztazích?" nebo "Kdyby byl tvůj život film, jaký by byl jeho název?"


Na tvorbě karet spolupracoval Tomáš Kvapilík, psycholog a psychoterapeut, který se na základě toho rozpovídal o komunikaci ve vztahu například pro časopis Heroine. Do komunikace se zapojily také slavné dvojice. Na otázky přímo před kamerou odpovídaly například Berenika Kohoutová s maminkou Irenou Obermannovou. Kartám se věnovali moderátoři v živých vysíláních televizí i rozhlasu a vznikla také jejich digitální verze dostupná úplně všem. Výsledkem bylo 90 mediálních výstupů s celkovým reachem 20 milionů. A protože láska nezná hranic, kampaň běžela ve čtyřech zemích Evropy: v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku.