Co dělat během koronaviru s kampaněmi ve vyhledávání

V searchi se během posledních týdnů v řadě vertikál významně snížil počet aukcí. Sledujte podíl zobrazení ve vyhledávání a podle aktivity vašich konkurentů upravte svoji strategii.


Řada inzerentů v posledních týdnech pozastavila nebo výrazně utlumila svoje investice do reklamy ve vyhledávání. Důvodem nejsou jen pokles poptávky nebo obavy z budoucnosti, ale často také nedostatečné kapacity call center, které mnohdy zajišťují poslední krok v procesu sjednání produktu. Výsledkem je snížení počtu aukcí u části klíčových slov a stagnující či klesající cena za kliknutí. Jak v této situaci reagovat?


Na co byste se měli zeptat svojí agentury

Ilustrační ukázka vývoje podílu zobrazení ve vyhledávání z kampaně inzerenta z finančního sektoru. Zatímco konkurenti C a D svoje rozpočty omezili, subjekty A a B ze situace těží a pravděpodobně svoje objemy investic navýšili.

V první řadě si nechte od svojí agentury zpracovat přehled aktuálního vývoje ve vašem odvětví a zjistěte, jak se změnila aktivita vašich konkurentů. Pokud nějaká poptávka ve vyhledávání stále existuje, zaměřte se na nejkonverznější kampaně.


V době krize je důležité sledovat zejména metriku podíl zobrazení ve vyhledávání, která vyjadřuje podíl zobrazení vlastní reklamy na celkovém počtu dosažitelných zobrazení ve vyhledávací síti. Pokud sledujete podíl zobrazení svých kampaní na denní bází, můžete v těchto dnech v závislosti na počtu konkurentů sledovat růst až o desítky procent. Tuto metriku je dobré sledovat také v korelaci s počtem konverzí. S růstem podílu zobrazení by se měl zvyšovat i počet kliků, a proto si ohlídejte, aby kampaně nenarážely na omezený denní budget.

Jak reagovat?

Pokud vaši konkurenti svoji aktivitu ve vyhledávání omezili, otvírá se vaší značce prostor uzmout si pro sebe vyšší podíl zobrazení, a to za stejnou nebo i nižší cenu za proklik. Zajímavá situace vzniká například ve finančním segmentu, kde průměrné ceny za klik běžně přesahují částku 100 Kč. Pokud teď část inzerentů utlumí své kampaně, nabízí se možnost zapojit se do aukcí za příznivější cenu.


Co když ve vaší kategorii poptávka klesla nebo ji sami nejste schopni uspokojit? V takovém případě může být v závislosti individuální strategii výhodné vytvořit si remarketingová publika inmarket uživatelů, které můžete oslovit později. Například u hypoték dnes vidíme propad počtu leadů v desítkách procent, ale průměrná cena za klik zde klesla téměř o 30 %. Otázkou ale samozřejmě zůstává, nakolik bude vaše nabídka s odstupem času pro uživatele stále relevantní.


Pokud se rozhodnete kampaně ve vyhledávání pozastavit, berte v potaz, že se tento krok negativně projeví, až je opět nasadíte. Čím větší kampaně, tím víc vás to bude bolet. Vaše smart bidovací strategie totiž ztratí potřebná data a při opětovném spuštění kampaní budou muset na několik týdnů znovu vstoupit do učící fáze. Následkem toho vám dočasně skokově stoupne CPA. O kolik a na jak dlouho, bude záviset na situaci v konkrétní vertikále.